engin67

Çekme Belgesi Nedir?

Çekme Belgesi Nedir?

Çekme belgesi;araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının(bandrol,trafik cezası,haciz,rehin)ödenmesiyle birlikte,plakaların trafiğe teslim edilmesidir.Bu şekilde araç trafiğe çıkamaz.Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde Mtv(bandrol) işlemez..Haciz yada rehin konulamaz.Dolayısı ile çekme belgeli bir araç aldığınızda hiçbir şekilde araçta rehin,haciz varmı diye şüpheye düşmenize gerek yoktur.

Çekme Belgeli Araçların Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çekme belgeli araçların satışları plakalı araçlar ile aynıdır.Noter satışı yapılır.Ardından trafik tescil işlemleri için  ilgili trafik şube müdürlüğüne müracatta bulunulur.Ekstra olarak yapmanız gereken sadece aracı Tüv istasyonlarında muayane'ye sokmaktır.

Araçlar Neden Trafikten Çekilir?

Sigortalar ,kaza yapan araç sahibiyle mutabakat sağladıktan sonra,araç sahibine ödeme yapmadan önce aracını trafikten çekmesini ister.Çekme Belgesi çıkartınca aracın hiçbir kuruma borcu kalmadığı için aracı kazalı olarak satarken hiç bir sorun yaşamazlar.Çekme belgesini sigortaya veren poliçe sahibi kazalı aracının bedelini sigortadan alabilir.

Çekme Belgeli araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

*Araç trafikten çekildiği dönemin 6 aylık mtv'si yatırılarak çekilir.Örneğin mart ayında çekme belgesi çıkartılmış bir aracı,temmuz ayında trafiğe sokmak isterseniz 2.dönem mtv'sini yatırmak zorundasınız.Aracı 2 yıl sonra trafiğe sokarsanız 2 yıllık mtv değil ,sadece aracı trafiğe soktuğunuz dönemin mtv'sini ödersiniz.

*Her çekme belgeli aracın PERT KAYDI yoktur.Çekme belgesi pert kaydı demek değildir.Bazı sigorta şirketleri pert kaydını işler bazıları işlemez.Pert kaydını öğrenmek için tramer kayıtlarından aracı plaka veya şasi numarasıyla sorgulamak gerekir.

*3 yaşın altında çekme belgeli araç alıcaksanız,satın aldığınız yerden araca ait daha önce muayeneye girdiğine dair belge isteyiniz.Ruhsat fotokopisi(noter tasdikli),tüv istasyonlarında muyaneye girdiğini gösteren muayene ödeme makbuzu,eski ruhsatından herhangi birisi işinizi görecektir.Aksi takdirde aracınız hiç muayene görmemiş gibi işlem görecektir ki bu da size ekstra maliyet getirecektir..

alıntı:www.canpert.com

Çekme belgeliyse bir araç pert kaydı olmasa da büyük bir kaza geçirmiştir diyebilir miyiz.

Mantık olarak diyebiliriz çünkü sigorta şirketi aracın masrafını ödemek yerine kasko bedelini ödediği için,masraf kasko bedelinden büyüktür mantığı doğrudur..Hiçbir sigorta şirketi 3 liraya yapacağı aracı 10 lira verip çekme belgesine bağlamaz heralde ..

Sigorta şirketinin mantığı genel olarak 3 liralık işi ne yapsak da 2 liraya indirsek ne yapsak da bize patlamasın mantığı olduğundan kesinlikle.

bilgiler için sağolun abi tamda ben bunu konuyu düşünüyordum.aracı üstüme geçirmek istiyorum ama bir türlü başaramadım verasetli bir araç önce varislere sonra bana geçicek ruhsat ancak aracın muayenesi yok ve muayene olmadanda varislerin üstüne ruhsat çıkmıyormuş şimdi aracı trafikten çektirsem varisleriyle konuşup.daha sonra noterde bana satışını yapsa ve sonrada trafiğe soksam nasıl olur ? diğer bir yol ise aracın muayenesini yaptırıp (ki şu an imkansız aracın sahibi rahmetli ve muayeneyi araç sahibi veya vekilinin yapması gerekiyor) satışı gerçekleştirmek sizce nasıl bir yol izlemeliyim

edit:arabayı trafikten çekip satış yapmak en kolayı oldu

abi mesela ruhsat sahibi rahmetli varisleri arabanın trafikten çekilmesini isteyebilirmi.ve trafikten çekip satış yapabilirmi ?

yapabilirmiş.

burada küçük bir düzeltme yapmam gerek araç üzerinde haciz rehin olsa bile araç trf ten çekilebilir yeterki üzerinde yakalama ve mtv borcu olmasın tescille ilgili hertürlü soruyu bana yöneltebilirsiniz :)

Aracin noterden satisini aldiktan sonra ruhsat cikmama sansi var mi?  Noterde satisi aldiktan sonra ne gibi olumsuz senaryolarla karsilasabiliriz?

30 gün boyunca noterin verdiği belgeyle gezebilirsiniz.noter satışından sonra eski sahibinin bir hakkı kalmıyor

arabanın tescıl tarıhınden oncekı hersey eskı sahıbıne aıttır sadece hemen sısteme gırmeyebılıyor gorevlı memur yarın gel ruhsatı al dıyebılıyor

aldıgınız aracıda bır usta yada servıse baktırdıysanız sorun cıkmamışsa benzını koyup gıtmek kalır

Satisi aldiktan sonra trafikte sorun cikma ihtimali var mi? Bu aracin hurda kaydi var veya susu var busu var olabir mi?

Satisi aldiktan sonra trafikte sorun cikma ihtimali var mi? Bu aracin hurda kaydi var veya susu var busu var olabir mi?

hurdaya ayrılan araç bir daha trafiğe çıkamaz.çekme belgeside duruma göre değişir genelde kullanılmayan araçlar vergiden ve diğer sorumluluklardan kurtulsun diye trafikten çekilir.illa kaza yapmasına gerek yok

Usta ok verirse yani muayeneden gecerse tamamdir o halde. Tesekkurler..

Noter hurda kaydini goruyor mu

hocam hurda kaydı olmaz araç hurdaya ayrılmıştır bir daha trafiğe çıkamaz.geçmişte çekme belgesi olup olmadığını görebiliyorlarmı bilmiyorum muhtemelen emniyet görüyordur.eğer hasardan şüpheleniyorsanız en temizi şase nodan sorgulatmak

Sorun o zaten. Satisi aldiktan sonra trafige gidince ruhsat alamama riski var. Noter goruyorsa ayri

zaten mesut noterde hepsı gorunuyor gorevlı sana herseyı soyluyor hurda mı çekme belgelı mı dıye sen merak etme ımza atacagın kagıtta hepsı yazıyor sadece noterde dıkkatlı oku yazılanları baska bırsey olmaz

Çekme belgesi her zaman hasarlı demek değildir.

Adamlar mesela büyük motorlu (2000cc ve üstü) araçları trafikten çekiyorlar ki MTV ödememek için. Gerçi hak vermiyor da değilim bu kadar kazık bir vergi sistemi hiçbir yerde yok sanırsam.

Neyse daha sonra da araç satılana kadar araç MTV ödenmeden bekliyor satışı gerçekleştirmek için aracın bir takım uzun işlemleri oluyor (Çekme belgeli araç almaya niyetlendiyseniz gittiğiniz yerden bir günde dönemeyebilirsiniz bir kaç gününüzü alabilir zira bu işlemler) daha sonra satışı noterden yapıp aracı muayeneye götürüp trafiğe sokabiliyorsunuz mesela Ankaradasınız Kayseriden bir araç aldınız Ankaraya kadar ya çekiciyle götürmeniz gerekiyor ya da araç yürür durumdaysa ki yürümeyen aracı muayeneye sokamazsınız ama yürüründe sıkıntı olabiliyor bazen uzun yola uygun olmayabiliyor araçlar o zaman Trafik size geçici bir plaka veriyor sonra kendi şehrinizden plaka alıyor ve biniyorsunuz.

Ben bu yaz çok niyetlenmiştim Ankara da bir Forester 2007 vardı düşük km li sadece tamponunda hasarı olan hasar dediysem far yıkama kapağı takılıp sisler takılıp boyanacaktı (adamların dediğine göre) fiyat da çok iyiydi 2007 ler 35 ten aşağı değilken onu 26 ya veriyorlardı 25e ya da 24 e kapatabilirdim de ama olmadı tabi. Nasip işte.

Tabi bu dediklerim iyi ihtimaller yukarıda da yazdıkları gibi hasar araç bedelini geçiyorsa ya da yakınsa kasko aracı trafikten çektirip pert kaydı vermeden de okutabiliyor (bu işi yapan kaportacılar var benim bildiğim Sivasta var mesela Alanya da da arkadaşım var kaportacı yazın gittiğimde görmüştüm 10 binliraya bir Aveo almıştı araç akordeon gibi olmuş bunlar gerdirerek aracı düzeltip boyayıp sonra da 7-8 bin lira karla satarız demişti bana) Ya da pert kaydı da verebiliyorlar tamamen eksperin inisiyatifine kalmış.

Sorun o zaten. Satisi aldiktan sonra trafige gidince ruhsat alamama riski var. Noter goruyorsa ayri

Noterde aracı üstüne almadan parayı vermeyeceksin.

Ancak noter her şeyi görebiliyor ben aracımı alırken mesela MTV ödenmemiş ve de iki de trafik cezası vardı adam yanımda ödedi satışı öyle yaptılar.

Aracın satılmasına mani olacak bir durumu varsa noter zaten vermiyor satışı merak etmeyin. Noter satış verince de geri kalan kurumlar sıkıntı çıkarmıyor aracı trafiğe sokabiliyorsunuz.

Çok teşekkür ederim.