RSBurak

Şanzıman Yağı Nasıl Değişir ?

Aracımın şanzımanından pis bir uğultu geliyor sabahları daha kötü en son 3 yıl önce debriyaj değişti o zamandan beri şanzıman yağına dokunulmadı.Yaklaşık 70.000 km oldu.Ustaya götürüyorum bulamıyor şanzıman yağı tahliye deliğini.2wd subarularda bu tahliye deliği nerededir ? Bu yağı nasıl değiştirebilirim.Teşekkürler

aynı yerdemi acaba

uğur abi şanzıman yağı nasıl değişiyor bizim arabaların ustayla aradık bulamadık bir türlü :)

copy paste yap, yorma benim gibi yaşlı adamı  :D

şanzuman yağı değişimi için aracı lifte kaldıracaksın ve şanzumanda, karterdeki gibi bir yağ tapası var..

bildiğin civata gibi aç onu ve tamamen süzülmesini bekle.

vakum çok sağlıklı değil

eger araacınız otomatıkse servıste değiştirmenızı önerırım...otomatık şanzımanların yagın değişimi biraz teferruatlı herhalde..öncekı arabamdan aklımda kalmıştı..

Otomatik şanzıman yağının hepsini birden değiştiremiyorsunuz. Karter tapasından ancak 6-6,5 litre yağ akıyor, geri kalanı şanzımanda kalıyor. Tam emin değilim ama hepsini indirmek için şanzıman yağ kartelini komple sökmek gerekebilir.

otomatık şanzımanda türbin denılen kısmın içindekı yağ değişmiyormuş..yağ değişiminde sadece boştakı yağ değişiyormuş diyorlar..

otomatık şanzımanda türbin denılen kısmın içindekı yağ değişmiyormuş..yağ değişiminde sadece boştakı yağ değişiyormuş diyorlar..

Böyle bir yöntem ile tamamen değişiyor heralde ?

120.000 e 5 kaldı araştırmalar devam ediyor, diferansiyellerim kaç litre yağ alıyuor acaba ?

http://youtu.be/L-vJr8z7H7U

Otomatik İmpreza için;

Şanzıman : 8,4 L

Diferansiyel ön : 1,2 L

Diferansiyel arka : 0,8 L

Yağ alıyor.

Ayrıca diferansiyel tapası aluminyum contalı ise 4.5 Kgf

bakır contalı  7.1 Kgf

Şanzıman tapası ise 2.5 Kgf torkla sıkılmalıdır.

Ben değiştirdim Manuel 1.5 ler 4 litre kadar şanzıman yağı alıyor diferansiyel 1 litreye yakın alıyor 0,75 l gibi tahminim zaten düz zeminde yağı basınca üstteki vidanın oradan yağ akana kadar dolduruyorsunuz alt vida tahliye için.

Şanzıman yağı altta tork anahtarı ile açılan bir vida var yuvarlak onu söküp tahliye ediliyor o vida zaten şanzıman tapasıdır pulunu değiştiriyorsunuz vidadaki mıknatıstaki Demir tozlarını temizliyorsunuz sonra takıp üstte şanzıman yağı kontrol çubuğunun deliğinden dolduruyorsunuz çok basit bir işlemdir. Şahsen ustaya gerek olduğunu düşünmüyorum alet edevat varsa.

Bende geçen hafta değiştirdim Antalya'da.Önce alttan tapayı çıkararak boşalttık daha sonra üstten yaklaşık 4 lt aldı.3 lt 'ye yakın türbin denılen kısımda bulunuyormuş..Yağ değişiminden sonra vıtes geçişleri daha rahat oldu :)

Aracımın şanzımanından pis bir uğultu geliyor sabahları daha kötü en son 3 yıl önce debriyaj değişti o zamandan beri şanzıman yağına dokunulmadı.Yaklaşık 70.000 km oldu.Ustaya götürüyorum bulamıyor şanzıman yağı tahliye deliğini.2wd subarularda bu tahliye deliği nerededir ? Bu yağı nasıl değiştirebilirim.Teşekkürler

aynı yerdemi acaba

http://www.subaruclubtr.com/5215/lexus-rx-sanziman-yagi-degisim/msg87813/#new

Gerekli bilgi ve destek icin yazabilirsiniz

Bende geçen hafta değiştirdim Antalya'da.Önce alttan tapayı çıkararak boşalttık daha sonra üstten yaklaşık 4 lt aldı.3 lt 'ye yakın türbin denılen kısımda bulunuyormuş..Yağ değişiminden sonra vıtes geçişleri daha rahat oldu :)

Erol'cuğum,senin aracın şanzumanı 4.6 litre yağ alıyor,tüm modellerde kontrolde arabayı çalıştırıp (p) ye alarak bakılıyor,ayrıca her model ATF VI kullanmalı.Bilgine.

Otomatik İmpreza için;

Şanzıman : 8,4 L

Diferansiyel ön : 1,2 L

Diferansiyel arka : 0,8 L

Yağ alıyor.

Ayrıca diferansiyel tapası aluminyum contalı ise 4.5 Kgf

bakır contalı  7.1 Kgf

Şanzıman tapası ise 2.5 Kgf torkla sıkılmalıdır.

Düzeltme yapıyorum.Impreza otomatik şanzuman çok süzdürülürse maksimum 6 lt alır.Diğer değerler doğrudur.