karagozgilh

ÖTV Oranlarında Artış. İşte Yeni ÖTV Oranları

76 posts in this topic

12 Ekim 2011 itibari ile Yeni ÖTV Oranları:

1,6 lt'ye kadarki araçlarda % 37

1.6 lt üstü araçlarda        %  80

2.0 lt üstü araçlarda        %130

Eski ÖTV Oranları şöyle idi ;

1,6 lt'ye kadarki araçlarda % 37

1.6 lt üstü araçlarda        %  60

2.0 lt üstü araçlarda        % 84

21.466.356 kişi 12 haziranda sevinç çığlıkları atarken, bu sabahta bu haberi duyduktan sonra sevinç göz yaşları akıtıyormu merak ediyorum...

Eski oranlar neydi ?

Eski oranlar neydi ?

Motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyenler 37

Motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçen fakat

2000 santimetreküpü geçmeyenler 60

Motor silindir hacmi 2000 santimetreküpü geçenler 84

21.466.356 kişi 12 haziranda sevinç çığlıkları atarken, bu sabahta bu haberi duyduktan sonra sevinç göz yaşları akıtıyormu merak ediyorum...

kusura bakmayın ama gereksiz bir yorum olmuş. eğer ötv oranında indirim olsa o 21.466.356 kişi dışında kalanlar kahırdan ağlayacak mıydı? Gerçekten gereksiz.

kusura bakmayın ama gereksiz bir yorum olmuş. eğer ötv oranında indirim olsa o 21.466.356 kişi dışında kalanlar kahırdan ağlayacak mıydı? Gerçekten gereksiz.

İndirim mi? kusura bakmayın imkansız olan taraftan bakamıyorum hiç birzaman.

İndirim mi? kusura bakmayın imkansız olan taraftan bakamıyorum hiç birzaman.

bir kaç sene önce yapılanın adı neydi acaba? ÖTV indirimi değil miydi?

İmkansız olan tarafsız bakmak zannederim.

Zammı desteklediğim sanılmasın. Bir partiye oy vermek demek yapılan tüm icraatların arkasında durulduğu anlamına gelmez. "Ehven-i şer" diye bir kavram olduğunu hatırlatmak isterim.

Bu haber rakipleri için kötü ama Subaru XV için iyi bir haber ama Legacy, Forester ve Outback doğal olarak etkilenecek. Tabii sadece kendisi değil tüm rakipleri de.

2.el piyasası canlanır ama ordada fiyatlar bi miktar yükselir sanırım.

2.el piyasası canlanır ama ordada fiyatlar bi miktar yükselir sanırım.

2.0 aracım var,  satıp 1.6 XV alma fırsatı :P:D

Bu devletin mantığını anlamak gerçekten çok zor.

Diyelimki işin ekolojilk tarafından bakıyorsun ve kimsenin yüksek cc'li araçlara binmesini istemiyorsun ve vergilerini arttırıyorsum. Bunun yanında, daha çevreci ve ekonomik bir araç olan motosikleti de lüx tüketime sokuyorsun. Bunu yaparken de ithal motosiklet diye ek bir parantez açıyorsun. Çin'de yaptıranı ithal, Çin'den parçaları getirip toplayanı yerli sayıyorsun. İsmi ile mukadder, Muhteşem Süleynman Motosiklet Sanayiinin, rakiplerinin iki boy önüne geçmesini sağlıyorsun...

Sen bunları yaparkende normal vatandaşın aklına, lahana turşusunu, esnafın aklına  da karpuz kabuğunu düşürüyorsun...

Ne de olsa, işin temeli ekoloji :)

2.0 aracım var,  satıp 1.6 XV alma fırsatı :P:D

bencede çok mantıklı  :)

Mercedes Turkiye fiyatlarından alıntı:

C serisinden örnek aldım    ilk fiyat vergisiz

1.8lt benzin 31.150€ + 24.920OTV + 5.607KDV + 474diğer = 62.150€

2.2lt dizel    30.280€ + 39.364OTV + 5.450KDV + 799diğer = 75.893€

daha ucuz olan dizel araba vergilerle inanılmaz pahalıya geliyor.

düz mantık bakarsak dizel araba yaklaşık 1.000€ daha ucuz ben de müşteri olarak az param var bir de dizel olsun ekonomik olsun diye dizele yöneliyorum ama vergiler eklenince bu sefer ucuz olan pahalı oluyor  ;D

Olay sadece alırkenki fiyatla bitmiyor. Toplam sahip olma maliyetine bakarsan yıllık da vergilerde 1600 TL ye yakın fark var ( 1227 vs 2897 )

1600 TL yaklaşık 350 Lt benzin eder :)

düşük hacimli turbo motor kullanan firmalara yaradı bu iş. zaten vergisi düşük olan araçlarını diğerleri ile aynı fiyata kakalıyorlardı millete artık bir de ucuza veriyormuş gibi yapacaklar.

Bari gümrükten mal geçirmeyi kolaylaştırsınlar yeni araba istemiyorum yeni motor istiyorum :D

1.6 üstünde ise sorun olabilir :D

Aynen 1.4 TSI çoşar herhalde.

Aynen 1.4 TSI çoşar herhalde.

Zaten pahalı satıyorlardı şimdi daha da pahalıya satmak için fırsat geçti ellerine.

Arabayı Tır'ın kasasında satan başka bir şirket de yok malasef.

Legacy,Outback,Forester zaten görmüyorduk şimdi hiç bulamayacağız.İşin birde trafik yönü var her yıl binlerce vatandaşı trafik kazalarında kaybediyoruz piyasada ucuz satılan tenekelere bindikleri için şimdi gidip bir renault hyundai servisinin arkasına baksak kaç tane pert araç var.Zaten çok iyi olmayan trafik kültürümüz bu dandik araçlar yüzünden ölümlere yol açıyor şimdi legacy ile otobanda gitmek var birde teneke arabalarla arabanın ön çamurluklarını plastik yapmak nasıl bir mantıktır?Az yaksın diye hafifmi yapıyorlar ne yapıyorlar anlamıyorum.Subaru 1996 gt parçalayan defalarca takla atan tanıdığm bir abi o arabanın içinden sağ çıkabildiyse demekki ölümleri minimuma indirmek mümkün ama 30bin'e tasarımıyla göz boyayan otoların yerine kimsenin 3 katı verip gidip legacy alacağını sanmıyorum.Geçen bir bakan kaza yapmıştı mercedes ile vurduğu şahin ikiye ayrılmış olmasına rağmen bakanın arabasında sadece sağ far kırılmıştı.Amerikada adamlar 19.000$'a 3.6 legacy'e binebiliyorsa bu işte bir yanlış var.Ya milleti otobüs kullanmaya teşvik ediyorlar yada nüfusu azaltmaya çalışıyorlar.Trafik kazalarında suçlu devlettir kimse çıkıp yavaş gidin demesin adam gibi yol yap adam gibi arabalar ver bize biz nasıl gideceğimizi biliriz.Kaç senedir çözemediler ya şu vergi sorununu ne diyeyim?Subaruya yazmak lazım açsın burda bir fabrika :D

ewet satışlar iyice düşecek anlaşılan..Az önce ukrayna da satılık 2.el subaruların sayısına baktım ,bizde sahibinden.com da en fazla 630 civarı subaru bulursun ama beğenmediğimiz ukrayna da bile 4.771 adet ikinci el subaru satışta şu an..Bakmak isteyenler ooyyo.com isimli siteden bakabilirler..

yahu %130 ne demektir :o

100 tl lik mal 230 tl olursa bu 100 de 130 zamlanmış demektir