İrfan ÖZKAN

kapılarda gıcırtı sesi

11 posts in this topic

Sevgili arkadaşlar, bazı sesleri nasıl gidereceğimizi bilemeyiz, bir ses duyarız ama kaynağını tespit edemeyiz, 2008 yılında sıfır era almıştım. En dolu kasaydı ve üst açılır vardı, aldığım günden itibaren arabam gıcır gıcırdı. En büyük korkum bu gıcırtıları kesmek adına aracın sağını solunu söküp sesi arttıracaklarıydı. İlk bakıma kadar kimseye bu sesten bahsetmedim, bakım sonrası aracı almaya gittiğimde o zaman hyundai Hunko atölye şefi Ferit usta araçtan şikayetim olup olmadığını sordu.  :ohmy: korkudan bir an sustum sonra var ama ben dokunulsun istemiyorum dedim. Israr edince durumu anlattım güldü ve atölyeye gidip Würth marka lastik bakım spreyi ile tüm kapı contaları ile sunroof contalarına bakım yaptı. O günden sonra araçtan tık bile gelmedi. Buradan bu tecrübeyi bana kazandırdığı için ve sizinle paylaşmama vesile olduğu için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İyi oldu bunu öğrendiğim. Şimdilik bir tık sesi bile yok ama lazım olursa aklımda olsun.

Kapı lastiklerine sıvı silikon silebilirsiniz. Bauhouste tüpü 10tl. Sıvı silikonun özelliği kauçuk yağlayıcısı olmasıdır. Özellikle kışa girerken süngere sıkıp kapı fitillerini silebilirsiniz. Yada zor açılan camların raylarına. Aman döşemelere gelmesin çok ama çok zor çıkıyor....

Kapı lastiklerine sıvı silikon silebilirsiniz. Bauhouste tüpü 10tl. Sıvı silikonun özelliği kauçuk yağlayıcısı olmasıdır. Özellikle kışa girerken süngere sıkıp kapı fitillerini silebilirsiniz. Yada zor açılan camların raylarına. Aman döşemelere gelmesin çok ama çok zor çıkıyor....

Markası nedir Sivas ta Bauhous bulma gibi bir imkan söz konusu değil en azından internetten bulup alırım.

Koçtaşta crc marka(200ML 14 TL) ve wd-40(400ML 22 TL) vardı wd-40 ın kutusu daha kullanışlı ve daha fazla diye aldım umarım doğru ürünü almışımdır ama sonuç çok iyi idi

0000674_wd40_silicone_lubricant_400ml_can.jpeg

Silikon yağlayıcı süper bir şey herkes uygulasın, çevresindekilere önersin uygulatsın mutlaka. Sonuç karşısında  hala şaşkınım...Fiestaya uyguladım kapılar yumuşacık kapandı ne oldu bu kapılara dedim, fitilleri beslemesi de cabası... Menteşeleri yağ sıkmadığım halde.

Kullandıktan sonra ne olur ne olmaz diye yaklaşık 15-20 dakika kapıları kapamadım emsin, yağı kaportaya bulaşıp toz çekmesin diye

Evet doğru ürünü almışsın, WD40 markasının silikon yağlayıcısı varmış. Nubuk tip kar botların varsa onları Üzerine sıkıp su geçirmezliğinide koruyabilirsin. Yukarıdada yazdıgım gibi kumaşların üzerine gelmesin aman dikkat. Bu arada camın kapı içerisinde hareket ettiği raylarada biraz sıkıp aç kapa yap çok faydasını görürsün.

Teşekkürler bu akşamda raylara sıkayım biraz... Slikon spreyi alın aldırın.

Ürün resimlerinde pvc pencere gözüküyordu heralde pvc pencere sahipleri pencerenin içerisindeki contayı da yağlayabilir bunun ile ?

koltuklardan gelen gıcırtı için çözüm nedir peki? her sallandığından araç gacır gucur ediyor. somyada sürüyor gibi arabayı.  >:(:(

Koltukları çıkartıp bakmak gerekir, bağlantı yerlerinde gevşeme sonucu iyi tutmuyorsao ses çıkmış olabilir mi ?

olabilir bir döşemeciye söktürüp baktırayım bir ara evet. inanılmaz rahatsız ediyor çünkü.